Our Staff

If you wish to email any of our staff use the 3 letter code of the person in their email address for example xxx@papanui.school.nz

Principal

 
 

Mr Jeff Smith

[email protected]

 

Associate Principal

 
   

Mr Mike Vannoort

[email protected]

 

Deputy Principals

 
 

Ms Louisa Clissold

[email protected]

 
         
 

Mr Tim Kirby

[email protected]

 

Assistant Principals

 
 

Ms Lynette Archer

[email protected]

 
         
 

Ms Rachel McConnell

[email protected]

 

Executive Officer

 
 

Mrs Gaye Parlane

[email protected]

 

 Head of Junior School   

 

Mrs Carole Petrie

[email protected]

 

Deans

 
 

Dean of Supported Learning

Mr Tony Phillips

[email protected]

 
         

 Hmj

 

Year 9 Dean

Ms Jane Herman

[email protected]

 
       
 

Year 10 Dean

Ms Lynette Starr

[email protected]

 
         
 Hnj  

Year 11 Dean

Mr Joe Holland

[email protected]

 
         
   

Year 12 Dean

Mr Paul Anderson

[email protected]

 
         
   

Year 13 Dean

Ms Tanya Sapwell

[email protected]

 
         

Head of Departments  

Mrs Anita Attwood (ata)

Mr Glenn Case (csg)

Mrs Angela Craw (cra)

Ms Michelle Dalley (dlm)

Ms Alana Davis (dva) 

Mrs Jo Dwan (dwj)

Miss Jay Grubb (grj)

Mrs Alys Hill (hla)

Mrs Hayley Knight (knh)

Mrs Natasha Marshall (mrn)

Mr David Pitt (ptd)

Mr Ian Reeves (rvi)

Mrs Sharon Scott (scs)

Miss Maryanne Skidmore (skm)

Mr Mark Soltero (slm)

Mrs Trish Spite (stt)

Mr James Stewart (stj)

Mr Phil Truesdale (trp)

Mr Justin Warren (wrj)

Director of Adult & Community Education

Design Technology

Director of International Studies

Languages/ESOL

Director of Student Support Services

English

Drama

Drama

Social Sciences

Health & Physical Education

Music

Science

Kimi Ora

Food and Textiles

Art

Supported Learning

Careers

Mathematics

Commerce

Teaching Staff

 

Mr Rob Adams (adr)

Mr Paul Anderson (anp)

Mrs Anita Attwood (ata)

Ms Tracey Atwool (att)

Ms Sarah Baker (bks)

Ms Phyllis Barltrop (brp)

Miss Alexandra Boyd (byd)

Ms Emma Byrne (bye)

Mr Liam Campfens (cml)

Ms Melanie Carson (crm)

Ms Lee Chapman (chl)

Ms Katie Charles (chk)

Miss Judy Coleman (cmj)

Ms Anjie Connon (cna)

Ms Lyn Cotton (col)

Mr Barry Dalkie (dlb)

Ms Michelle Dalley (dlm)

Mrs Shelley Donkin (dks)

Mrs Sam Dyer (dys)

Ms Fran Edmondson (edf)

Ms Freddie Elmes (elf)

Ms Claudia Faulkner (flc)

Mrs Hana-Lee Fulcher (flh)

Mr Rob Fuller (flr)

Mrs Andrea Gallop (gla)

Ms Emily Giesteira (gse)

Mr Peter Gill (glp)

Mrs Sarah Hanlon (hns)

Miss Nicole Herbert (hrn)

Mrs Jane Herman (hmj)

Mr Joe Holland (hnj)

Mr Glenn Hooper (hpg)

Ms Vanessa Jarman (jrv)

Mrs Kerren Langdon (lnk)

Ms Helen MacGougan (mgh)

Ms Joanna Mackle (mkj) 

Mrs Toni Maddaford (mdt)

Mr Joel Martin (mrj)

Mrs Barbara Mathias (mdb)

Mrs Rachel McCormick (mrr)

Ms Lorraine McDermott (mdl)

Mrs Lynn McElwain (mcl)

Ms Christine McKinnon

Ms Heather McLean (mlh)

Ms Heather McMillan (mch)

Mrs Claire McWhirter (mcc)

Ms Chloe Onekawa

Mr Paul Peawini (pwp)

Ms Danielle Perrin- Castle

Mr Tony Phillips (pht)

Mrs Amy Rickman (rca)

Mrs Rebecca Roberts (rbr)

Ms Kate Robinson

Mr Shane Rose (rss)

Ms Elizabeth Roxburgh (rxe)

Miss Jennifer Rutherford (rtj)

Miss Tanya Sapwell (swt)

Mr Daniel Scowcroft (scd)

Mr David Senior (snd)

Ms Sara Sergeant (srs)

Ms Hyde Sham (psh)

Mr Michael Smith (smm)

Mr Tim Smith (smt)

Mr Barry Stevens (stb)

Mrs Fae Stewart (stf)

Miss Rebecca Stewart (str)

Ms Lucy Sullivan (sll)

Ms Susanne Sullivan (sls)

Ms Amanda Taylor (tya)

Ms Janine Taylor (tyi)

Mrs Mary Warne (wrm)

Mr Phil Washbourn (wsp)

Mrs Josie Welch (wlj)

Ms Ann Whyte (wha)

Ms Jo Wilkinson (wkj) 

Mr Dafydd Williams (wld)

Ms Megan Williams (wmm)

Ms Tina Williams (wlt)

Miss Angela Willmott (wla)

Ms Jillian Woods (wdj)

Ms Leah World (wrl)

English

Science

Commerce

English

Health & Physical Education & Outdoor Education

ESOL

Health & Physical Education and Mathematics

Health & Physical Education

Social Sciences

Health & Physical Education

Mathematics

Design Technology

Catering and Hospitality, Food and Textiles

Art

Kimi Ora

Design Technology

Languages

Social Sciences

Kimi Ora

Mathematics

Languages

Health and Physical Education 

Science

Science Electronics

Commerce

Technology Art

Mathematics

Science

Drama

Music (Year nine Dean 2019)

Social Sciences

Supported Learning

English Specialised Classroom Teacher

English

English 

Science

Commerce - Digital Technologies

Science

Library and Special Assessment Conditions

Science (Maternity leave 2019)

Food Technology

Mathematics (Maternity leave 2019)

ESOL

Drama, Dance

English

Health & Physical Education

Maori

Health & Physical Education

Mathematics (2019)

Design Technology

Food and Textiles (Maternity leave 2019)

English

Supported Learning

Mathematics

Mathematics

Health & Physical Education

Social Sciences - Geography and Tourism

Drama

Commerce

Science

Dance

English

Health & Physical Education

Design Technology

Adult ESOL

Art

Supported Learning (on leave)

Adult ESOL

Science

ESOL

Social Sciences - History and Classics

Outdoor Education 

Social Sciences - Social Studies and Classics

Mathematics

Science

Science

Adult ESOL

Food and Textiles

Mathematics

English

Science

Careers

Mr James Stewart (stj) HOD, Senior Course Tutor, Year 13
Ms Kerren Langdon Careers
Mrs Bev Gordon (grb) Gateway, Star Co-ordinator

Counsellor

Ms Alana Davis (dva) Director of Student Support Services
Ms Sarah Maindonald (mns)
Mr Cameron Dickson

International

Mrs Angela Craw (cra) Director of International Students
Mrs Jude Nichol (ncj) Dean of International Students
Mrs Margaret Kinzett(knm) Home Stay Co-ordinator
Mr Richard Ashmore (ahr) International Administrator

Adult & Community Education 

Mrs Anita Attwood (ata) Director of Adult & Community Education
Mrs Barbara Roper (rpb) Administration 

Support Staff

Mrs Janet Anderson (adj) Teacher Aide Kimi Ora
Mrs Sarah Anderson (asr) Arts Co-ordinator
Mrs Kirsten Aumua (amk) Maori Kaiawhina
Ms Phyllis Bennett (bnp) Librarian
Mrs Karen Bird (bdk) Teacher Aide Kimi Ora
Ms Robyn Blacker (blr) Teacher Aide Kimi Ora
Mr Eddie Bolger Groundstaff
Mrs Catherine Boyle (byc) Database, Administration
Mrs Lee Braxton (brl) Teacher Aide Kimi Ora
Mrs Kaye Brown (brn) Office Reception, Administration
Mrs Canny Gaffney  Teacher Aide
Mr Rob Gilmour Teacher Aide
Ms Ingrid Hardie (hri) Student Support, Administration
Mrs Janene Harris (hrj) Student Office, Administration
Mrs Robyn Haseman (hsr) Library Assistant
Ms Kim Hibbard-Melles (hbk) Science Technician
Ms Kirsten Hill (hlk) Sports Co-ordinator 
Ms Emilie Hobson  Science Technician 
Mrs Denise Hoskin (hsd) Creditors, Administration
Ms Kai Huang Teacher Aide Kimi Ora 
Mr Grant Jarvis Ground Assistant
Mrs Deborah Lavill (lvd) Teacher Aide
Ms Karen Lewis  Teacher Aide
Ms Pat Lightbourne  Teacher Aide 
Mrs Lynne Loughnan (lgl) Teacher Aide Supported Learning 
Ms Christine Markuson (mrc) Teacher Aide ESOL 
Mrs Mel Miles (mlm) Absences, Administration, First Aid 
Mrs Lynne Morell (mrl) Office Manager, Administration, First Aid 
Mrs Christine Mulligan  Teacher Aide 
Mrs Maureen Ralfe  Continuing Education, Administration  
Mrs Sonya Rockhouse (rcs) Teacher Aide Withdrawal Room 
Ms Sheree Rosewarne (rrs) Teacher Aide Supported Learnng
Mrs Sonia Rutherford (rts) Teacher Aide Supported Learning 
Ms Serena Thomas  Teacher Aide 
Ms Jo Thomas-Hiddleston Study Centre Supervisor
Ms Lee-Ann Venis  Teacher Aide Kimi Ora 
Mr Phil Walker  Caretaker 
Mrs Julia Walmsley (wmj) Principals Secretary 
Mr Richard Watson (wtr) Teacher Aide Kimi Ora 
Mrs Eli Wilson  Teacher Aide 
Mrs Kathryn Young (ynk) Staffroom Attendant