Sports News- 13th April 2018

Special Olympics Swimming- Results

Kimi Ora Swimming

Kimi Ora Special Olympic Swimming Results Term 1 2018 

Luka Willems                  2nd 50m Free, 2nd 25m Backstroke,1st 25m Free, 1st Relay

Liam Pasfield                  1st 50m Free, 2nd 25m Backstroke, 3rd 50m Backstroke, 1st Relay

Regan Herbert                 6th 50m Free, 3rd 25m Backstroke, 4th Relay

Hannah Smith                 4th 15m Walk, 7th 15m Kickboard

Grita Stowell                  2nd 15m Walk, 1st 15m Kickboard

Georgia Scarsbrook         5th 15m Walk, 6th 15m Unassisted swim, 2nd kickboard

Jasmine Cairns               1st 15m Walk, 2nd 15m Unassisted swim, 4th 15m Kickboard

Shanna Charles               4th 15m Walk, 5th 15m Unassisted swim

Elaina Asi                       1st 15m Walk, 4th 15m Unassisted swim, 1st 15m Kickboard

Brynn Sinclair                 3rd 15m Walk, 4th 15m Kickboard

Ethan Lawson                 1st 15m Walk, 4th 15m Unassisted swim, 3rd 15m Kickboard

Anton Hall                      2nd 15m Walk, 2nd 15m Unassisted swim, 4th 15m Kickboard

Will Churchhill                4th 15m Walk, 4th 15m Kickboard

Reuben Anguisaca-Bland  1st 15m Walk, 1st 15m Unassisted swim, 2nd 15m Kickboard

Sasha Bensley                3rd 15m Walk, 4th 15m Unassisted swim, 4th 15m Kickboard

Samuel Pethig                 3rd 15m Walk, 3rd 15m Unassisted swim, 5th 15m Kickboard

Matthew Kofoed              3rd 25m Backstroke, 6th 25m Free, 4th Relay

Joshua Jones                  4th 25m Backstroke, 4th 25m Free, 4th 25m kick board, 4th Relay

Michael Davies               1st 25m Backstroke, 5th 25m Free, 4th Relay

Jacob Lawson                 4th 25m Backstroke, 3rd 25m Free, 2nd 25m Kickboard, 1st Relay

Carl Te Hone-Huia           1st 25m Backstroke, 1st 25m Free, 1st 25m Kickboard, 1st Relay

Finn Walker                     2nd 15m Unassisted swim, 3rd 25m Kickboard

New Zealand Gymnastics Team Selection

 

Congratulations to Emma Logan (12WLA), who has been selected to represent New Zealand Gymnastics (competing at Level 10), at the 2018 Australian Gymnastics Championships in Melbourne in May.  

 

Emma is having extraordinary success with her sport, she is currently NZ Rhythmic Gymnastics National champion (Level 8).

 

In 2016 she also represented New Zealand, and brought home two medals from the Australian Nationals…a bronze, for placing third in her individual Clubs apparatus, and her team of four gymnasts came second overall winning a silver medal. 

 

 

New Senior Boys School Javelin Record Set

 

Last Friday, Jared Neighbours beat the PHS Senior Male Javelin Record, throwing 50.95m.  The last record was set by Michael Walters in 1994, with a throw of 47.63m.

 

Well done Jared.

 

Senior and Junior Korfball Teams

This term we had a large number of students keen to play Korfball. The games are organised through Canterbury Korfball, and held at the Bishopdale YMCA on Friday evenings. We entered a Junior and Senior team this season, where teams had a slow start trying to find their feet, to competing in final games this week. Both teams have developed their skills, and come together nicely with having the support of Mr Gill and Ms Hanlon at games, and external coaches coming in for morning trainings at school.  Kala Burgess of Yr 10 was invited to attend the Junior Development Team.

13 April Sports 3

Watch this space, as the school develops within this sport.

 

 

UC Education Secondary School Mud Run – Motukarara Raceway

Please note the date has now been changed to Sunday 17th June

For those of you that don’t know much about the Mud Run, it’s a 5km muddy obstacle course open to anyone, and all fitness abilities! Even teachers can take part… You can walk or run (or even crawl if you like), it’s all about dressing up, having a go, and having a messy good time!

13 April Sports 4

 

Sport Canterbury will be coming into school to promote the event at level assemblies in Week 3 of Term 2, and will be holding team registrations in the Gym at lunchtime on Monday 21st May.